top of page

מהי כותנה אורגנית

Cotton Flowers

כשמדובר על ילדינו, תמיד נרצה בשבילם את הטוב ביותר. הדבר נכון במחשבה על ההווה, המתבטאת ברצון שלנו לעטוף אותם בבד הכי נעים ונח, או באוכל הכי מזין וטעים, אך גם במחשבה על העתיד, הבאה לידי ביטוי בעולם שהיינו רוצים להשאיר להם, ושבו הם יחיו כשיגדלו. 

בשנים האחרונות הבשורה ירוקה באה עלינו לטובה והביאה עימה לתודעה מחשבה ורצון לבחור בחומרים ותהליכים ירוקים יותר. כחלק ממנה, הגיעה דרך לייצור בד שאינה כרוכה בזיהום או בכימיקלים מזיקים שונים וכזו היא הכותנה האורגנית. 

 

מה היא כותנה אורגנית?

כותנה רגילה היא השם העממי לאוסף הצמחים ממשפחת הג'וסיפיום. משפחה זו של צמחים הייתה בשימוש במשך ההיסטוריה האנושית ויש לכך עדויות כמעט בכל מקום בעולם. הכותנה עצמה הינה אוסף סיבים רך שצומח סביב זרעי צמח הכותנה, ומשמש להם מין מצע שתילה טבעי שישרת אותם לכשיפלו. 

אותו אוסף סיבים הוא שמשמש אותנו בייצור בד הכותנה, בין אם מדובר בכותנה רגילה ובין אם מדובר בכותנה אורגנית. השוני עצמו נעוץ באופן הגידול המזהם של הכותנה הרגילה, ואשר כולל שימוש בכמות עצומה של חומרי הדברה כדי למנוע פגיעות ממזיקים שונים. 

בנוסף, הליך העיבוד של הכותנה הרגילה כולל שימוש בחומרים כימים רבים לייצוב הבד, באופן שכמעט מנתק את הקשר בין חומר הגלם מהצומח, למוצר הסינתטי שמתקבל בסוף התהליך. לעומת זאת, אופן העבודה עם כותנה אורגנית כולל שימוש בחומרי הדברה טבעיים בלבד, ללא שימוש בחומרי הדברה כימיים, וכן הליך העיבוד של הכותנה הנאספת כולל רק חומרים שנבדקו ואינם מזיקים למשתמשים. 

 

עד כמה היא טובה לסביבה? 

תהליך הייצור והעיבוד בשיטה האורגנית מפחית את הזיהום הנלווה להליך הייצור בכ-25% לעומת ההליכים המקבילים בייצור הרגיל. הליך ההפקה והעיבוד האורגני משדר על אותו קו של אנרגיה ירוקה, מחזור, ושלל הפעולות שתורמות לסביבה, וזאת עקב שימת הדגש על הפחתת הזיהום והשימוש בכימיקלים שמלבד השפעתם הישירה גם הליך הפקתם מזהם בעצמו. 

אם נגענו במחזור, נשמח לציין שבדים העשויים מכותנה אורגנית ניתנים למחזור בקלות ואינם משאירים עקבות אקולוגים שנשארים במשך מאות שנים. אין צורך להכביר במילים על חשיבות השמירה על כדור הארץ ושינויי האקלים שפוקדים אותנו לאחרונה. אלו רק מחזקים את האמור לעיל - שימוש בכותנה אורגנית עוזרת למתן את התפזרות גזי החממה, ותורם את חלקו הקטן למאבק.

 

למה היא טובה לך ולתינוק?

מצעים היפואלרגניים העשויים מכותנה טבעית מצוינים לך ולתינוקך בעל הרגישות הגבוהה יותר לרעלנים. חשוב לציין שהשימוש בכותנה אורגנית מומלצת לפעוטות שמערכת החיסון שלהם עדיין לא הספיקה להתפתח דיו. 

השימוש בכותנה רגילה משמעו שימוש בחומרים כימיים העשויים לגרום לתגובות שנעות בין אי נוחות קטנה יחסית - לתגובה אלרגית חריפה, ובתרחישים מסוימים אף לסכנת חיים, כתלות ברמת הרגישות לאותם החומרים. 

גם אם תינוקך או את נכללים בקבוצה של בעלי הרגישות הקלה יותר, שימוש בכותנה אורגנית טבעית בהחלט עשוי לסייע לכם להנות משימוש במצעים נעימים למגע וללא הופעת אדמומיות או גרד בעור. כבר לאחר הכביסה תחושי את נעימותו של הבד.

המראה של תינוקך הישן במצעים איכותיים נקיים ונעימים תעטוף אותך בתחושה טובה שאת עושה למענו את הטוב ביותר

 

לסיכום

כותנה משמשת את האנושות כבר מאות ואף אלפי שנים. המרקם העדין של הסיבים שלה, לצד אוסף התכונות המייחד אותם, הפך אותה לאחד המוצרים המבוקשים ביותר לייצור בדים וריפוד. הכותנה מאפשרת הגשמת חלומות עיצוביים הן מבחינת הניראות והן מבחינת הנוחות שלה. זו בדיוק הסיבה שאנחנו מאמינים שלא צריך לוותר על השימוש בכותנה, ובמקום זאת יש לעבור לשימוש בגרסה הירוקה שלה. זו ששומרת עלינו בהווה מאדמומיות ותגובה אלרגית, אך בעיקר זו ששומרת על עתיד ילדינו. 

 

כל הזכויות שמורות לby_etty_adler

bottom of page